BİNA DEPREM TESTİ KAROT BASINÇ ANALİZ RAPORU

Deprem, özellikle 1999 Gölcük Depremi yaşandıktan sonra ülkemizde daha fazla korkulan bir doğal afet haline geldi. Bina deprem testi gibi konuların yeterince önemsenmemesi, depremde birçok can kaybının yaşanmasına da yol açtı. Üzerinden 20 yıl geçti ve birçok kişi için o zamanlar çok geride kaldı. Ancak sağlam olmayan binaların yıkılma ya da çökme riski hala geçerli… Üstelik bunun için deprem olmasına bile gerek yok! Deprem testi yönetmeliğine uygun olmayan, ruhsatsız, kaçak yapılar, yeterince özen gösterilmeyen çürük binalar yıkılma riski ile karşı karşıya… Yıkılma ya da çökme durumu söz konusu olduğunda ise yaşanacak olan şey: “CAN KAYBI!” En iyi ihtimal ise günlerce moloz ve yıkıntı altında kurtarılmayı beklemek…

Üstelik riskler bilinse bile birçok kişi, bina deprem testi yaptırmayı ihmal ediyor. Hatta birçok kişi evinde deprem çantası da bulundurmuyor. Bu durumda göçük altında aç ve susuz bir şekilde hayatta kalmak da zorlaşıyor. Her şeyden önemlisi ise öncelikle gerekli tedbiri almak ve binanızın sağlamlığını kontrol ettirmektir. Bunun için maddi olanaksızlıkları da düşünmenize gerek yok! Resmi ve gayrı resmi olmak üzere 2 ayrı deprem testi yaptırabilmeniz mümkündür.

Bina Deprem Testi İhmale Gelmeyecek Bir Konu!

Aslında deprem olmasa bile binanın sağlam olduğundan emin olmak, can güvenliği açısından son derece önemli bir durumdur. Çok fazla geri gitmeden 2019 Şubat ayında İstanbul-Kartal’da meydana gelen bir bina çökmesi olayını ele alabiliriz. Evet, bir bina çöktü! Neden de binanın sağlam olmayışı ve bu durumun dikkate alınmayışıydı. Sonuçta çok sayıda kişi yaralandı ve öldü. Enkaz altından kurtarılanlar ve kurtarılamayanlar vardı. Ancak ara ara deprem gibi sallantılar olmasına rağmen, binayı tahliye etmek, deprem testi yaptırmak kimsenin aklına gelmemişti. Bu ihmal, pek çok kişi için büyük bir şok, acı, can ve mal kaybı ile sonuçlandı. Geçmişten ders almak ve olası çökme risklerinin önüne geçmek için bilinçli olmak, gerekli tedbirleri zamanında almak gerek! Böylece yaşanılan yerlerin sağlamlığı çok geç olmadan test ettirilebilir, gerekli önlemler zamanında alınmış olur!

Call Now Button

Hedef Karot - Beton Delme Kesme >Site Geliştirici:By Web Uzmanı ►05534888292